You are currently viewing Worek „Smocze Jajo”

Worek „Smocze Jajo”

Wzór autorstwa RachyNewinDesigns
Oryginał dostępny na stronie www.ravelry.com/designers/rachy-newin

Filmiki intruktażowe nagrywałem pierwszy raz w życiu, więc z góry przepraszam za ciche audio (nie miałem mikrofonu oddzielnego), jąkanie się, powtórzenia, zasłanianie rękami i inne takie tam xD

Co potrzebne?

  • Szydełko 5mm
  • Włóczka na szydełko 5-6mm lub kilka włóczek do zmian kolorów (jeśli supły nie są ciasne, czyli kostki lub inne rzeczy by się z nich wysypały, używamy szydełka o 0,5-1mm mniejsze niż włóczka)
  • Duża igła
  • Nożyczki
  • Znacznik

Spis skrótów

o.ś. – oczko ścisłe
o.ł. – oczko łańcuszka
płs. – półsłupek
płs. z n.n. – półsłupek z narzuconą nicią
sł. – słupek
płs. nnp. – półsłupek nakładany na nóżkę słupka poniżej od frontu
podstawa z płs. – półsłupki z pominięciem pierwszego rzędu oczek łańcuszka, więcej info w filmiku o sznurkach

CZĘŚĆ 1: PODSTAWA

Rząd 1: Magiczne kółko, 2 o.ł., 12 sł. w magicznym kółku, o.ś. do 1-szego sł. w rzędzie (12)

Rząd 2: 2 o.ł., 2 sł. w każdym oczku poprzedniego rzędu, o.ś. do 1-szego sł. w rzędzie (24)

Dodatkowe info: Jeśli chcemy szerszy worek, dodajemy kolejne rzędy tak jak przy powiekszaniu w kole, czyli w 3 rzędzie powiększenie byłoby w co 2 oczku (36), w 4 rzędzie co 3 oczko (48). Każdy dodatkowy rząd dodaje 12 oczek, co przekłada się na 3 dodatkowe łuski w rzędzie.

CZĘŚĆ 2: ŁUSKI

Łuski tworzone są w dwóch rzędach. Rząd nieparzysty to podstawa łusek, parzysty łuski. Nieparzysty rząd zaczynamy bezoczkowym początkowym słupkiem (wyciągamy pętlę na wysokość słupka, blokujemy ją palcem na szydełku, owijamy wydłużoną pętlę na szydełku, wkłuwamy się w 1-sze oczko, te same w kórym mamy o.ś., narzucamy nić, przeciągamy przez 1 oczko, narzucamy nić i przeciągamy przez 2 oczka, puszczamy przytrzymywaną pętelkę, narzucamy nić i przeciągamy przez 2 oczka. Patrz filmik do rzędu 1). W parzystych pierwszy słupek powstaje przez zrobienie oczka łańcuszka, potem płs. nnp., w niego wkładamy znacznik, i robimy jeszcze jedno oczko łańcuszka (Patrz filmik do rzędu 2). Wyglądają o wiele lepiej niż podstawowe 3 o.ł. jako początkowy sł.

Wzór zapisany na bazę o wielkości 24 oczek.

Rząd 1: sł. w każdym oczku poprzedniego rzędu, o.ś. w 1-szy sł. (24)

Zaczynamy bezoczkowym początkowym słupkiem. Łuski będą wystawały poniżej dołu worka, jeśli to nam przeszkadza powtarzamy rząd 1, co podniesie nam łuski o jeden rząd w górę. Pamiętamy o chowaniu końcówek jeśli jakieś są co 2 rząd.

Rząd 2: Pierwszy słupek to (1 o.ł., 1 płs. nnp., 1 o.ł), patrz filmik. Powtarzamy dookoła *5 sł. zarobionych w dół nóżki sł. poniżej, 2 o.ł., 5 sł. zarobionych w górę nóżki kolejnego sł. poniżej, pomijamy 2 słupki*, kończymy o.ś. do półsłupka na początku rzędu. (6 łusek)

Rząd 3: wydłużone o.ś. do środka łuski na lewo, powtarzamy dookoła *2 sł. na środku łuski, 2 sł. w przestrzeń pomiędzy 2 pominiętymi sł. z poprzedniego rzędu*, o.ś. do 1-szego sł. (24)
Pierwszy słupek to bezoczkowy słupek początkowy
Przy pracy w przestrzeni 2 pominiętych słupków radzę chwytać nicią od razu oczka z rzędu łusek.

Rząd 4: o.ś. w 2 pierwszysch oczkach, powtarzamy dookoła *5 sł. zarobionych w dół nóżki sł. poniżej, 2 o.ł., 5 sł. zarobionych w górę nóżki kolejnego sł. poniżej, pomijamy 2 słupki*, o.ś. do 1-szego sł. (6 łusek)
Oczka ścisłe na początku sprawią, że łuski będą pojawiać się naprzemiennie, a nie jedna na drugiej.

Rząd 3 i 4 są powtarzane, aż osiągniemy 8 rzędów łusek. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zrobić ich tak naprawdę ile chcemy.

CZĘŚĆ 3: ZAMKNIĘCIE

Rząd 1: wydłużone o.ś. do środka łuski na lewo, powtarzamy dookoła *2 sł. na środku łuski, 2 sł. w przestrzeń pomiędzy 2 pominiętymi sł. z poprzedniego rzędu*, o.ś. do 1-szego sł. (24)
Pierwszy słupek to bezoczkowy słupek początkowy
Ten rząd tworzy przestrzeń na sznurek, jeśli chcemy mieć większe dziury na sznurek, rząd robimy przy pomocy podwójnych słupków, bezoczkowy początkowy słupek podwójny robimy tak jak bezoczkowy słupek początkowy, wyciągamy tylko większą pętlę i nawijamy pętle 2 razy na szydełku, potem przerabiamy jak słupek podwójny.

Rząd 2: o.ł., płs. z n.n. dookoła, o.ś. do pierwszego płs. z n.n. (24)

Rząd 3: o.ł., płs. dookoła, ostatnią pętelkę wyciągamy na jakieś 10-15 cm i przecinamy, pracę zamykamy niewidzialnym połączeniem (Invisible Join filmik od The Yarn Shelf, zapomniałem swój nagrać :D) i chowamy włóczkę w pracę. Można też o.ś. ale zakończenie będzie widoczne.

CZĘŚĆ 4: SZNUREK

Poniżej są 4 sposoby na zrobienie sznurka (jest ich o wiele więcej, ale wybrałem 4 :D). Można użyć też kawałka włóczki lub wstążki.

Sposób 1: Oczka łańcuszka – robimy pętelkę na szydełku, i tworzymy tyle oczek łańcuszka ile potrzebujemy. Kończymy przez wyciągnięcie pętli, przecięcie jej i przewiązanie.

Sposób 2: Podstawa z półsłupków – supełek na szydełku, 2 o.ł., wkłuwamy się w drugie oczko od szydełka, nawijamy i przeciągamy przez 1 oczko, nawijamy i przeciągamy przez 1 oczko, nawijamy i przeciągamy przez dwa oczka, każde kolejne robimy poprzez wkłucie się w widzoczne V 2-go oczka od szydełka, nawijamy i przez jedno oczko, ponownie nawijamy i przez jedno oczko, nawijamy i przez dwa oczka. Powtarzamy do uzyskania odpowiedniej długości.
Dodatkowe info: Podstawa z półsłupków jest idealna do tworzenia pracy na płasko w rzędach, pomijamy wtedy pierwszy rząd oczek łańcuszka, zamiast tego od razu robimy tyle półsłupków ile jest w 2 rzędzie. Dodatkowo praca w okręgu (np. rękaw) zamiast koła z oczek łańcuszka, które mają tendencję do obracania się, jest o wiele przyjemniejsza do zaczęcia. Taka podstawa nie obraca się tak łatwo.

Sposób 3: i-cord z dwóch włóczek – robimy pętelkę na szydełku trzymając dwie włóczki, rozdzielamy je na dwa pasma jedno na dole, drugie owinięte na palcu wskazującym (pasmo z góry), nawijamy lewą ręką dolne pasmo na szydełko (zawsze od siebie i górą), szydełkiem chwytamy górne pasmo i przeciągamy przez 2 oczka (te na szydełku z początkowej pętelki i nawinięte dolnym pasmem). Powtarzamy nawijanie dolnym pasmem i przeciąganie górnego przez 2 pętle do uzyskania odpowiedniej długości.

Sposób 4: i-cord z dwóch włóczek kolory naprzemiennie – robimy prawie tak samo jak i-cord, różni się jedynie to że co nawinięcie zmieniamy nici. Przykład na nici A i B: nawijamy A, przeciągamy B (1 splot), nawijamy B, przeciągamy A (2 splot), nawijamy A, przeciągamy B (3 splot), itd. Luźna włóczka przy tym sposobie uwielbia się plątać, więc co jakiś czas rozplątujemy motki.

Gotowy sznurek przewlekamy przez otwory utworzone przez rząd 1 zakończenia.

Filmik pokazujący 4 sposoby jest bez dźwięku, było już późno i sobie rozmawiałem z żoną 😀 Dodałem napisy opisujące co akurat robię.

Życzę powodzonka! 😀