"Spotkania z grami planszowymi i fabularnymi" to cykl spotkań skierowany do dzieci i młodzieży, który realizowaliśmy w 2019 roku przy dofinansowaniu ze środków Miasta Suwałki.

Pierwsze spotkanie Spotkań z grami planszowymi i fabularnymi odbyło się 28.02.2019 w Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach.

Spotkanie ogłoszone na szybko, z dużym zapałem i chęcią do zrobienia dla Suwałk czegoś nowego, na szerszą skalę. Spotkanie miało charakter integracyjno — informacyjny. Poznaliśmy nowe osoby, ustaliliśmy całoroczny plan działania. Dodatkowo porozmawialiśmy na temat naszych ulubionych planszówek oraz zapoznaliśmy nowe osoby z tematem gier RPG.

Marcowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi odbyło się 26.03.2019 w Oratorium św. Jana Bosko przy parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach.

Przy drugim spotkaniu postanowiliśmy wyjść do miejsca, gdzie młodzież przychodzi by spędzać swój wolny czas. Oratorium przy parafii księży salezjanów jest właśnie takim miejscem. Nowe osoby, niektóre mające po raz pierwszy styczność z grami innymi niż komputerowe lub na smartfonie, miały okazję pograć wraz z naszymi animatorami w nowe tytuły planszówkowe. Również rozłożony na podłodze Twister zachęcił niektórych do rozprostowania kości 😉

Spotkanie w marcu:

Kwietniowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi odbyło się 8 kwietnia w Smykałce przy Bibliotece im. Marii Konopnickiej przy ul. E. Plater w Suwałkach.

Zachęceni frekwencją marcowego spotkania, tym razem postanowiliśmy udać się z naszymi grami do suwalskiej Biblioteki. Tam, w sali zabaw Smykałce czekały na nas zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. Kolejne, nowe, osoby miały okazję zagrać we wcześniej nieznane tytuły gier planszowych. Szczególną popularnością cieszył się Dixit, którego nieco abstrakcyjne zasady, pozwoliły rozwijać w graczach nieszablonowe myślenie.

Spotkanie w kwietniu:

Na majowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi, które odbyło się 26.05.2019, ponownie zostaliśmy zaproszeni przez suwalskich księży salezjanów. Tym razem braliśmy udział w organizowanym, przy okazji odpustu, Rodzinnym święcie radości.

Niestety, naszym głównym przeciwnikiem podczas tego spotkania okazała się pogoda. Z powodu wiatru, deszczu i straszliwego (11°C w maju!) zimna, frekwencja podczas Rodzinnego święta radości była ponad trzykrotnie mniejsza niż w poprzednich latach! Nie zniechęciło nas to jednak, mimo że porywisty wiatr zrzucał ze stołów nasze karty postaci i byliśmy zmuszeni przenieść się na plebanię.

Tych kilka osób, które do nas zawitało (dorośli i dzieci) ponownie miało okazję zagrać w planszówki oraz gry RPG. Poprowadzono jedną przygodę w autorskim systemie RPG o skrzyni ze skarbami ukradzioną przez gobliny. Z gier planszowych pierwsze skrzypce grał karciany Bang!.

Spotkanie w maju:

Czerwcowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi, które odbyło się 28.06.2019, jest ostatnim przy parafii suwalskich salezjanów. Tym razem nasze gry były jedną z atrakcji odbywających się w pierwszym tygodniu wakacji półkolonii Lato w mieście.

Po raz pierwszy w historii Mrocznego Bractwa mieliśmy na naszym spotkaniu tak dużą frekwencję. 4 grupy po około 20 dzieciaków w wieku 9 – 15 lat jest dobrym wynikiem. Na szczęście asortyment gier, zarówno planszowych, jak i fabularnych, pozwolił trafić w gusta każdej grupy wiekowej.

Poprowadzono dwie sesje RPG, w systemie Dungeons & Dragons oraz Adventurers!, dla młodszych i starszych dzieciaków. Wrażenia po grze określono jako Super!, padły prośby o zagranie jeszcze kiedyś w przyszłości.

Z gier planszowych, wśród młodszych, dominowała pstrykanka Icecool. Starsi zaś doskonale bawili się przy Vudu oraz Dixicie.

Spotkanie w czerwcu:

Spotkanie w lipcu:

Tematem przewodnim sierpniowego Spotkania z grami planszowymi i fabularnymi były gry RPG. Dla wszystkich uczestników było to nowe doświadczenie. Na początku poprowadziliśmy krótką prelekcję będącą wstępem do gier tego typu. Następnie 5 naszych Mistrzów Gry poprowadziło 5 sesji w 5 systemach RPG dla 5 drużyn. Była intryga o złodziejach w Adventurers!, bal u wampirzego rodu w Warhammerze oraz klasyczne zwiedzanie lochów i zabijanie potworów w Dungeons & Dragons. Wrażenia po spotkaniu zostały pozytywne. Wiele osób zadeklarowało, że było to ich pierwsze spotkanie z grami fabularnymi, ale na pewno nie ostatnie :).

Spotkanie w sierpniu:

Wrzesień to termin szczególnie ważny dla Mrocznego Bractwa. Wtedy właśnie odbywa się, organizowany przez nas festiwal Suwalski Festiwal
Fantastyki Mroźna Brama.

Tegoroczna Mroźna Brama odbyła się w dniach 14 – 15.09.2019. Nie mogło na niej zabraknąć zarówno gier planszowych, jak i gier RPG.
Dodatkowo dzięki współpracy ze stowarzyszeniami z regionu, mogliśmy dołożyć do tego gry LARP oraz gry bitewne.

Zorganizowany przez nas gamesroom odwiedziło kilkaset osób. Wypożyczalnia planszówek była najbardziej udanym punktem programu Mroźnej Bramy, gdzie frekwencja dopisywała przez cały czas trwania festiwalu. Dodatkowa atrakcja w postaci stołu z bitewnym Kill Team przyciągała kolejnych grających.

Zainteresowanie grami RPG przerosło nasze oczekiwania. Przez całą sobotę oraz niedzielę Mistrzowie Gry byli zasypywani zgłoszeniami chętnych
na wspólne przygody. Rozegranych zostało kilkanaście sesji w Dark Heresy, Dunegons & Dragons, Warhammera oraz Wiedźmina. Łączna liczba graczy przekroczyła 30 osób.

Zainteresowanie grami improwizacyjnymi oraz LARPami również osiągnęło niebywały poziom. Grupa Żywia miała ręce pełne roboty a sale, na których prowadzili gry, pękały w szwach. Konieczność odmowy zapisów kolejnych graczy z powodu wyczerpania miejsc jest najlepszą reklamą tego punktu programu.

Spotkanie we wrześniu:

Spotkanie w październiku:

Na listopadowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi, które odbyło się 30 listopada w suwalskim Centrum 3, zaprosiliśmy 1. Suwalską Drużynę Harcerek Rysy.

Przy okazji przedostatniego tegorocznego spotkania postanowiliśmy pokazać swoje hobby harcerkom. Listopad nie zachęca swoją aurą do biegania po lasach, więc przenosiny na jedno popołudnie do stołów z grami wydawało się być miłą odmianą. Część dziewczynek od samego początku zainteresowała się planszówkami. Najbardziej popularny znów był Icecool. Na drugim miejscu, znane i lubiane, Eksplodujące kotki. Pozostałe harcerki miały okazję pograć w gry RPG. Poprowadzone zostały sesje w świecie Jagodowego Lasu, Kucyków Pony oraz systemie autorskim osadzonym w świecie fantasy.

Spotkanie w listopadzie:

Grudzień, Boże Narodzenie, pełny stół i pełny brzuch. Uśmiech na twarzy sprzyja kreatywności i przyswajanie nowej wiedzy. Dlatego grudniowe Spotkanie z grami planszowymi i fabularnymi odbyło się w piwnicy suwalskiego Centrum Informacji Turystycznej 28.12.2019.

Tematem przewodnim było tworzenie przygód do fabularnych gier RPG. Spotkanie miało formę warsztatów, gdzie wszyscy uczestnicy wspólnie tworzyli scenariusz do gry fabularnej, którego akcja będzie działa się w Suwałkach.

Formą wyjściową było zagadnienie Monomitu, jako sposobu konstruowania opowieści. Monomit uniwersalnie opowiada o bohaterze, który wypchnięty ze swojego domu przez niezależne od niego okoliczności, rusza ku przygodzie. Następnie, po pokonaniu przeciwności i zdobyciu nagrody, powraca do domu odmieniony.

Podczas warsztatów postanowiliśmy stworzyć przygodę osadzoną w historycznych Suwałkach z 1920 roku. Jednak dodaliśmy do tego szczyptę tego, co kochamy najbardziej, czyli fantasy. Przygoda przeznaczona jest dla drużyny składającej się z maksymalnie 4 graczy. Opowiada ona historię 4 przyjaciół, których łączy chęć odkrycia przyczyny śmierci ich wspólnego znajomego — Stefana. Podczas przygody okazuje się, że sprawdzą brutalnego morderstwa Stefana, niekoniecznie jest człowiek. Na drodze graczy stają stare zegarki, żydowskie opowieści rodzinne oraz tajemnica ukryta gdzieś w głębi Lasu Szwajcarskiego.

Spotkanie w grudniu: