„Popularyzacja kultury i literatury dalekowschodniej” to cykl spotkań skierowany do dzieci i młodzieży, który realizowaliśmy w 2019 roku przy dofinansowaniu ze środków Miasta Suwałki.
Pierwsze spotkanie w ramach „Popularyzacji literatury i kultury dalekowschodniej” odbyło się w sobotę 6 kwietnia 2019 roku w pracowni Smykałka Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, przy ul. E. Plater 33A.
Tematem było Święto Hanami. W Japonii jest to czas, gdy rodziny z dziećmi wychodzą obserwować kwitnącą wiśnię. Jest to jeden z najstarszych zwyczajów w kraju, bądź co bądź, Kwitnącej Wiśni.
Zaplanowaliśmy wspólne czytanie baśni o Momotaro oraz warsztaty origami, podczas których wykonywaliśmy kwiaty sakury do przyzdobienia naszego drzewka.
W środę 1 maja po raz trzeci wystawialiśmy się podczas Suwalskiej Majówki Społecznej, która w tym roku połączona była z Piknikiem Europejskim.
Podczas imprezy odbył przemarsz z Placu Marii Konopnickiej do Parku Konstytucji 3 Maja, a później, przy stoisku, prowadziliśmy animacje dla dzieci i młodzieży. Czytaliśmy opowieści, malowaliśmy twarzy na gejsze i samurajów oraz zorganizowaliśmy warsztaty z bokkenami przy wsparciu Klubu Aikido Kuma Dojo. Na stoisku zaś prezentowaliśmy drzewko sakury przyzdobione przez dzieci podczas poprzednich zajęć.
W sobotę 6 lipca poprowadziliśmy zajęcia o Sushi!
Jak zwykle zaczęliśmy bajką, tym razem o chłopcu, który uwielbiał rysować koty, a później rozdaliśmy pałeczki oraz mandarynki i uczyliśmy uczestników jeść „po japońsku”. 🙂 Na koniec graliśmy drużynowo w Maki Stack – grę planszową o sushi właśnie.
Zajęcia odbyły się w Smykałce, przy wsparciu Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Podczas Mroźnej Bramy, w dniach 14-15 września 2019 r,. prowadziliśmy Kącik Dziecięcy. Przez dwa dni animatorzy prowadzili różne animacje, ale jak zawsze znaleźliśmy czas i na Popularyzację i poprowadziliśmy przygotowany przez naszą członkinię teatrzyk Kamishibai o liskach „Tego już za wiele”.
W realizacji Kącika, jak i Bramy wsparło nas bardzo wiele osób. Dlatego odsyłamy do wpisu o Mroźnej. 😉
W sobotę 9 listopada 2019 r. zorganizowaliśmy kolejne zajęcia w ramach projektu, tym razem o tradycyjnych japońskich zabawkach. Naszymi zajęciami włączyliśmy się w organizację „Listopadowych prześmiechów w Bibliotece”.
Na początku nasza wolontariuszka przeczytała bajkę o demonicznych kotach Bakeneko i bohaterskim psie, a później przedstawiliśmy dzieciom zabawki: Darumę, Kendamę, Hanetsuki i Komę (podróbka, ale zawsze). 😉 Niektórzy z obecny zażyczyli sobie wspólnego rysowania i powstały prace oparte o usłyszaną bajkę. Rysunki wywiesiliśmy w Smykałce.
Wsparcia udzieliła nam jak zwykle niezawodna Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, a zabawek użyczył nam Janek. 🙂
W sobotę 21 grudnia wyruszyliśmy w Zimową podróż do Japonii!
Na początku Janek z Klubu Aikido Kuma Dojo poprowadził warsztaty z kaligrafii, a następnie dzieci posłuchały baśni o Yuki-onnie, Zimowej Pannie. Po wysłuchaniu baśni uczestnicy zdecydowali, że chcą spróbować namalować swoje Zimowe Panny.
Zajęcia odbyły się w Smykałce, przy wsparciu Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.